Šilko rūšys

Natūralaus šilko audiniai būna įvairių rūšių. Tai lemia:

  • Geografinė padėtis;
  • Šilkverpio vikšrų auginimo sąlygos (natūralios ar dirbtinės);
  • Medžio lapai, kuriais maitinami vikšrai (šilkmedžio, ąžuolo, apelsinmedžio, ricinos ir kt.);
  • Šilkverpių rūšies;
  • Gijų kokybė ir jų skaičius. Kuo daugiau gijų susukama į siūlą, tuo storesnis šilkas išgaunamas. Storis matuojamas g/m² ir gali būti nuo 3,5 g/m² iki 240 g/m² ir daugiau. Taip pat storis gali būti matuojamas mm (mamiais): nuo 3,5 iki 70 mm. Tapybai ant šilko naudojamas daugiausiai iki 22 mm. O optimaliausias 5-16 mm.
  • Gijų susukimas - šilkas gali būti audžiamas iš nesukto siūlo (ponge) ar labai stipriai susukto siūlo (krepdešinas). Stipriai susuktų siūlų šilkas truputėlį tamposi, mažiau glamžosi.
  • Audinio pynimo būdas. Nuo jo priklauso šilko audinio pavadinimas: atlasas, krepsatinas, žoržetas,
  • Šifonas, ponge, krepdešinas ir kt. Skirtingo tipo audiniai skiriasi savo išvaizda, struktūra ir kitais parametrais.

 

silko rusis satinas atlasas

Atlasas/Satinas (Atlas/Satin)

Tai vienas iš tankiausių šilko audinių. Skiriasi savo ypatingu blizgesiu, glotniu, slidžiu paviršiumi. Dėl savo tankios struktūros gerai laiko formą, puikiai drapiruojasi. Tinka palaidinėms, marškiniams, vestuvinėms, vakarinėms suknelėms. Labai slidus, todėl nenaudojamas skarelių ar šilko šalių tapybai. Labai sunku siūti.

silko rusis krepdesinas

Krepdešinas (Crepe de Chine)

Krepinis audinys austas drobiniu pynimu, metmenims naudojami krepinio sukrumo siūlai. Truputėlį tamposi, mažai glamžosi, gerai laiko formą, šiek tiek blizga. Šį audinį lengviau siūti. Tapybai naudojamas 8-16mm. Tai ilgaamžis, praktiškas audinys, puikiai tinkantis skarelėms, šalikėliams, šaliams, suknelėms, sijonams, marškiniams, Didelė dalis darbų tapyta būtent ant šio šilko.

silko rusis satinas atlasas

Krepsatinas (Crepe Satin)

Krepsatinas yra dvipusis audinys, kurio viena pusė blizgi (satininė), o kita matinė, mažai blizgi (krepinė). Ši medžiaga yra sunkesnė ir storesnė nei paprastas satininis šilkas, tačiau ją lengviau siūti. Ant šio šilko lengva tapyti, dažai puikiai liejasi, spalvos atrodo ryškesnės. Tapybai naudojamas 10-16 mm. Storesnis idealiai tinka suknelėms, drabužiams, plonesnis puošniems šaliams, skaroms. Šis šilkas pakankamai slidus, tačiau atrodo puošniai.

silko rusis ponge 5

Ponžė (Ponge) Habotai (Habbotai)

Ponge - “pen-chi” iš kinų kalbos išvertus reiškia “rankinės staklės”. Habotai išvertus reiškia “minkštas, lankstus”. Taip Japonijoje buvo vadinami rankinėmis staklėmis išausti šilkiniai audiniai. Ilgainiui tai tapo bendriniu klasikinio šilko pavadinimu. Lengvesnės šių šilkų rūšys vadinamos Paj. Tai lengvas, blizgus, lygus audinys, drabužiams per gležnas nes greitai plyšta, tačiau puikus šalikėliams, skarelėms, pamušalams. Ant jo malonu tapyti, dažai lengvai liejasi, tinka visoms tapymo technikoms. Tai ekonomiškas variantas. Didžioji dalis skarelių, šalikėlių tapyti būtent ant šio šilko. Drabužiams, interjero detalėms tinkami tik storesnii šio šilko audiniai (nuo 10 mm).

silko rusis sifonas

Šifonas ir žoržetas (Chiffon ir Georgette)

Tai labai minkšti, lengvi ir permatomi, paprastai drobinio pynimo audiniai. Ant jų gana sunku tapyti, nes dažai mažai liejasi. Šie audiniai tinka šalikėliams ir skarelėms (3,5 – 6 mm) ir tik storesni 8-14 mm drabužiams, tik būtinas pamušalas. Puikiai krinta, gražu sluoksniuoti – plazdėjimas sukuria ypač moterišką stilių. Neslidus, neblizga.

silko rusis laukinis silkas

Laukinis šilkas

Tai tankus, paprasto pynimo šilko audinys, pagamintas iš nelygių, neapdorotų laukinio šilkverpio kokonų. Jis toks natūralus, kad kartais galima matyti lapų ar medienos dalelių, paviršius šiek tiek grublėtas. Savo išvaizda jis labiau primena medvilnę ar liną. Šis nuostabus audinys turi visas nuostabias šilko savybes: minkštas, malonus liesti. Labai higroskopiškas, pasižymi hipoalerginėmis, antibakterinėmis savybėmis, dideliu kiekiu aminorūgščių, kurios ramina odą. Natūralus jis ramios dramblio kaulo ar pilkos spalvos. Lengvai nudažomas, gerai išlaiko spalvą, o išvaizda ir tekstūra nepanašus į nieką kitą. Jis kaimiškas, bet kartu ir labai inteligentiškas audinys, gaminiai iš jo labai originalūs ir elegantiški.